Мінцифра отримує 25 млн євро від ЄС: на що підуть гроші

Та які компанії їх освоюватимуть

«ЄС надасть Україні 25 млн євро фінансової підтримки на розвиток цифрової трансформації, якою займається Мінцифра», – нещодавно заявив міністр цифрової трансформації Михайло Федоров.

Рік тому аналогічну заяву зробив перший заступник міністра з питань цифрової трансформації Олексій Вискуб. Тоді він уточнив, що 25 млн євро Україні нададуть з нового – 2020-го – року.

Спікери говорять про різні транші? Або цього року фіндопомога від ЄС так і не дійшла до адресата? Як Мінцифрі вдалось отримати грант? У що саме вже вкладені гроші й на що ще будуть спрямовані? Mind попросив представників міністерства прояснити ці та інші питання.

Як і коли Мінцифра домовилася про виділення фінансової допомоги? У міністерстві кажуть, що перемовини тривали впродовж декількох років. Почалися вони ще до утворення Мінцифри. Цим займалося Державне агентство з питань електронного урядування, на базі якого 2019 року створили цифрове міністерство.

«Вже згодом – 11 лютого 2020 року – було укладено Угоду про фінансування заходу «Підтримка ЄС для електронного урядування та цифрової економіки в Україні». Документ підписали віце-прем’єр-міністр з європейської та євроатлантичної інтеграції Дмитро Кулеба й комісар ЄС з політики сусідства та переговорів щодо розширення Олівер Варгеї», – розповідають у міністерстві.

Та уточнюють, що кошти надаються безоплатно й безповоротно

Михайло Федоров і Олексій Вискуб із різницею в рік заявляли про один грант? «Так, йдеться про те саме. У рамках виконання угоди вже у цьому році ЄС розпочав надання допомоги Україні», – говорять у Мінцифрі.

Чому саме 25 млн євро? «Це рішення Європейського Союзу», – лаконічно пояснюють у міністерстві.

Як ЄС контролюватиме цільове витрачання грошей? «Європейський Союз має свої механізми контролю. Представники кожного проєкту міжнародної технічної допомоги надаватимуть ЄС регулярні звіти про свою діяльність. Звіти подаються напряму, без посередництва Мінцифри або інших ЦОВВ. Їх кількість, форма та обсяг визначаються Європейським Союзом. А наприкінці реалізації проєктів ЄС проводить їх обов’язковий аудит», – запевняють у міністерстві.

На що саме будуть витрачені кошті? ЄС дає гроші на реалізацію двох великих проєктів. Примітно, що їхніми виконавцями будуть не українські, а іноземні організації.

Мінцифра надала виданню повний перелік завдань, виконання яких фінансуватиметься. Mind нарахував понад 80 пунктів. Деякі з них здивували. Наприклад, запуск навчальних курсів із цифрових навичок для ІТ-персоналу різних міністерств. Що зараз роблять на держслужбі ІТ-фахівці без цифрових навичок – риторичне запитання.

Деякі пункти виявилися геть незрозумілими. Скажімо, «розробка на базі найкращих європейських практик настанов для України, які стосуються розробки єдиного підходу до інтерпретації».

У переліку є дещо фантастичні завдання – як-от «створення мережі волонтерів для українського проєкту з цифрової грамотності (комп’ютери та інше обладнання)», а є і просто веселі – на кшталт «розбудова потенціалу співробітників Мінцифри».

Загалом же, якщо основні завдання дійсно будуть реалізовані не на папері, Україна дійсно має шанси стати цифровою державою.

Отже, публікуємо повний перелік компонентів проєктів із мінімальними правками.