Телеком18 янв.

Доступність мобільного зв’язку в Україні становить 77%

Станом на 9 ранку 17 січня загальна доступність мобільного зв’язку в Україні становить близько 77%, з урахуванням доступності базових станцій у регіонах, де тривають активні бойові дії. Про це повідомив голова Державної служби спеціального зв’язку та захисту інформації України бригадний генерал Юрій Щиголь.

«Для порівняння – після перших масованих ракетних атак росіян цей показник становив близько 40%, що свідчить про підвищення стійкості наших мереж», – наголосив Юрій Щиголь.

Найскладніша ситуація – в Запорізькій (47,6%), Донецькій (39,3%) та Луганській областях. Труднощі зі зв’язком (пов’язані з відключеннями електроенергії) можуть відчувати сьогодні мешканці Одеської (67,6%) та Черкаської областей (68,4%). На Херсонщині після деокупації відновлено вже більше 20% базових станцій, що працювали в регіоні до повномасштабного вторгнення. На решті території України доступність мобільного зв’язку становить не менше 70% від усієї кількості базових станцій.

Оперативне відновлення

Мобільні оператори при координації Національного центру оперативно-технічного управління мережами телекомунікацій (НЦУ) оперативно відновлюють зв’язок, забезпечують стійкість мереж. Рішенням РНБОУ та відповідним Указом Президента від 26 листопада 2022 року визначено перелік об’єктів, які будуть першочергово забезпечені зв’язком (щонайменше на три доби). Це об’єкти органів державного управління, екстрених служб та об’єкти забезпечення життєдіяльності населення. Відповідно до Указу Президента, НЦУ видав 802 операторам розпорядження з переліком об’єктів, на яких необхідно передбачити безперебійний зв’язок протягом трьох діб.

«Оператори забезпечують резервним живленням не тільки базові станції, а й усі підсистеми мережі – це десятки тисяч об´єктів. Наразі усі ключові елементи мереж операторів зарезервовані», – додав Юрій Щиголь.

Від початку повномасштабного вторгнення мобільними операторами відновлено сумарно понад 3200 кілометрів оптоволоконних ліній; відновлено роботу 1200 базових станцій, збудовано понад 1500 нових базових станцій мобільного зв’язку; посилено енергонезалежність та модернізовано понад 8000 станцій. Інвестиції в розвиток мобільних мереж у 2022 році – мінімум 8 мільярдів гривень.

Притягнення до відповідальності

Наприкінці року Міжнародний союз електрозв’язку опублікував офіційний звіт, який зафіксував руйнування української комунікаційної інфраструктури. Це – важливий крок для притягнення до відповідальності, оскільки звіт, підготовлений за участю міжнародних експертів і на міжнародному рівні (а МСЕ є спеціалізованою установою ООН), чітко зазначає:

  • Від 24 лютого 2022 року інфраструктура інформаційно-комунікаційних технологій (ІКТ) в Україні стала основним об’єктом атак, у тому числі кібератак.
  • За 6 місяців повномасштабної війни зафіксовано 1 123 кібератаки, спрямованих на всі сектори економіки України, включно з ІТ та телекомунікаціями, що підтверджує, що кібератаки стали повноцінною складовою війни і є доповненням кінетичних дій.
  • Війна спричинила значні збитки та руйнування інфраструктури ІКТ у понад 10 із 24 регіонів України.
  • На відновлення телекомунікаційного сектору необхідно 1,79 млрд дол.