Телеком26 июл.

Глобальний дефіцит опто-волоконних кабелів гальмує розгортання 5G та центрів обробки даних

Зростання цін на важливі компоненти гальмує розгортання 5G і розвиток центрів обробки даних.

Дефіцит опто-волоконних кабелів у всьому світі підвищив ціни та подовжив час виконання робіт, ставлячи під загрозу амбітні плани компаній щодо розгортання найсучаснішої телекомунікаційної інфраструктури. Європа, Індія та Китай є одними з тих регіонів, які найбільше постраждали від кризи, за даними Cru Group, компанії з аналізу ринку, ціни на оптоволокно зросли на 70% порівняно з рекордно низькими значеннями в березні 2021 року, з 3,70 до 6,30 доларів за кілометр оптоволокна.

Незважаючи на те, що пандемія спонукала деякі з найбільших технологічних і телекомунікаційних груп скоротити свої капіталовкладення, відбулося різке зростання попиту на послуги Інтернету та даних, що призвело до дефіциту доступності важливого, але часто забутого матеріалу. Такі компанії, як Amazon, Google, Microsoft та власник Facebook Meta, розширюють свої імперії центрів обробки даних, щоб задовольнити стрімкий попит, включаючи прокладання величезних міжнародних оптоволоконних мереж під океаном.

Тим часом уряди поставили амбітні цілі щодо розгортання надшвидкого широкосмугового зв’язку та 5G, для чого потрібно прокласти величезну кількість опто-волоконних кабелів під землею.

«З огляду на те, що вартість розгортання раптово зросла вдвічі, зараз виникають питання щодо того, чи зможуть країни досягти цілей, встановлених для будівництва інфраструктури, і чи може це вплинути на глобальне підключення», — сказав Майкл Фінч, аналітик компанії Cru. Згідно з оцінками Cru, загальне споживання кабелю зросло на 8,1 відсотка в першому півріччі порівняно з аналогічним періодом минулого року. На Китай припадає 46% від загального обсягу, а Північна Америка є регіоном, що розвивається найшвидше – 15% у річному вирахуванні.

xua_klyu/xa8x1eg4R.jpeg

В основі дефіциту лежить зростання цін на деякі найважливіші компоненти, які входять до оптоволоконної технології, в якій світло передається по гнучким волокнам зі скляним сердечником. Спостерігався дефіцит гелію, важливого компонента у виробництві опто-волоконного скла, частково викликаний простоями заводів у росії та США, що спричинило зростання цін на цей елемент на 135% за останні два роки.

Тим часом ціни на тетрахлорид кремнію, інший ключовий компонент у виробництві опто-волокна, зросли на 50%, за даними Cru. «У своїй професійній кар’єрі я ніколи не бачив нічого подібного до інфляційної кризи», — сказав Венделл Вікс, виконавчий директор Corning, найбільшого виробника опто-волоконних кабелів у світі, який відіграє значну роль у винаході технології в 1970 році. Вікс додав, що компанія нарощує виробництво, щоб задовольнити стрімкий попит з боку урядів, телекомунікаційних компаній і великих технологічних груп, включаючи будівництво нових потужностей у США та Європі.

Ціни на оптоволокно зараз досягли найвищого рівня з липня 2019 року, за даними Cru, хоча Північна Америка постраждала менше, ніж Європа, Китай та Індія. Вікс сказав, що у 2022 році ціни в США зросли лише на 2%, а з 2012 року вони падали щороку. «Деякий час ситуація залишатиметься напруженою, але ми переживемо цю гіперкризу», — сказав він.

Мартійн Бланкен, виконавчий директор Exa Infrastructure, міжнародної компанії цифрової інфраструктури, сказав, що ціни на оптоволокно зросли щонайменше на 20% за останні шість місяців і що «в деяких випадках це настільки нестабільне, що вам потрібно перевіряти це щодня». «Ми додаємо спеціальні умови в угоди з нашими клієнтами, щоб не нести відповідальності за ці підвищення цін», — додав він. Це призводить до значного збільшення термінів виконання деяких волоконних виробів, від 20 тижнів до майже року для багатьох менших клієнтів.

«Ми всі надаємо пріоритет найшвидшій доставці нашим найбільшим клієнтам», — говорить Анкіт Агарвал, керуючий директор STL, одного з найбільших постачальників оптоволокна у Британії.