Рік тому мобільні оператори та уряд підписали меморандум про забезпечення покриття 4G інтернету для 90% населення України. Вже завершується 2020 рік і ми вирішили з’ясувати наскільки змінилася ситуація в країні, та коли мільйони людей нарешті отримають швидкісний інтернет в маленьких селах. І чи потрібен їм взагалі 4G.
4G немає у більш як 7 тисячах населених пунктів
Більше семи тисяч населених пунктів залишаються без швидкісного мобільного інтернету. Про це каже керівник напрямку розвитку мобільного інтернету Міністерства цифрової трансформації Станіслав Прибитько.
Він говорить, що проблема існує через те, що Україні багато сіл, де живуть 20, 30, 50, 100 осіб. Там мобільні оператори встигають покрити всі населені пункти, адже це потребує встановлення великої кількості базових станцій з 4G.
З чим пов'язана проблема відсутності швидкісного мобільного інтернету
Розвиток 4G — це витратний проєкт, у якого довгий термін окупності. Для більшого розуміння — мобільні оператори ще не окупили витрати на ліцензії і будівництво мереж 3G-зв'язку. Тому одна з головних причин, чому 4G ще не працює на території всієї країни — це необхідні інвестиції. За даними Київстар, лише їх інвестиції у 4G кожного року складають 4-5 млрд гривень.
Ще одна причина, це частоти, які мобільні оператори використають для 4G. З 2018 року оператори мали лише ліценції на частоти у діапазоні 1800 та 2600 МГц. Через що у базових станціях був невеликий радіус покриття. Адже чим "вищі" частоти, тим менша зона дії сигналу.
Треба згадати й про проблему радіофобії. Коли жителі або місцева влада не дають доступу до інфраструктури, щоб встановлювати нові базові станції. У Міністерстві цифрової трансформації говорять, що зараз місцева влада блокує встановлення нових станцій мобільного зв'язку в у Святошинському районі Києва, в Броварах Київської області, Івано-Франківську, Маріуполі та в інших населених пунктах.
Хоча жодної шкоди від базових станцій немає. Про це свідчать результати багатьох міжнародних досліджень та досвід країн-сусідів. Тим паче українські норми за рівнем випромінювання станцій зв'язку в 10-100 разів суворіші, ніж за кордоном. Для порівняння гранично допустимий рівень електромагнітного випромінювання для базових станцій за санітарними нормами України становить 10 мкВт/см2. В Німеччині — від 450 до 1000 мкВт/см2, а в США – 1000 мкВт/см2.
Що вже роблять для виправлення ситуації
Саме для виправлення цих проблем мобільні оператори підписали меморандум з урядом, в якому домовилися про ряд важливих для галузі кроків. Найважливішим став перерозподіл "низьких" частот 900 МГц для їх використання під 4G. Вони забезпечують більший радіус для базових станцій, що допоможе покрити мобільним інтернетом навіть віддалені села. Щоб це стало можливим Київстар добровільно відмовився від частини своїх частот – на користь інших операторів.
Процес почався у липні 2020 року із західних областей України, де гориста місцевість та складніші умови. У листопаді всі оператори вже перерозподілили між собою новий діапазон, переналаштували обладнання та запустили 4G на "низьких" частотах у всіх областях.
Також у Київстар продовжують збільшувати покриття 4G за рахунок інших діапазонів — 1800 МГц і 2600 МГц. Саме використання всіх частот та найбільші інвестиції на телеком ринку допомогли мобільному оператору запустити 4G вже у 15 тисячах міст та сіл, де живе 85% відсотків населення. Для порівняння, у листопаді 2019 року було лише трохи більше ніж 70%.
Збільшення покриття 4G Київстар протягом 2018-2020 рр.
4G з'являється навіть у селах, де проживає менш ніж сто людей. Наприклад, в селі Тичок Львівської області, де живе лише 60 жителів, в селі Новоявленка Миколаївської області — 58 жителів, в селі Івангород Запорізької області — 33 жителі.
В цілому темпи будівництва 4G в Україні набагато випереджають навіть європейські. Так, ми розпочали пізніше, але до показника у 85% покриття у країнах ЄС йшли у середньому п'ять років, а Україні знадобилося лише трохи більше двох. Про це свідчать дані дослідження Digital Economy and Society Index Report 2019 року. А до липня 2022 року щонайменше у 90% населення України буде 4G.
А чи потрібен взагалі 4G, якщо є 3G?
Запуск 4G у 2018 році відкрив багато нових можливостей для користувачів в Україні: перегляд відеоконтенту у високої якості, відео-конференцій, миттєвого завантаження файлів. Все це доступно і в мережах 3G, але 4G має вищу швидкість та дозволяє завантажувати вже без затримок та значно швидше.
4G покращує життя людей навіть менш очевидним шляхом. Наприклад, сучасні гаджети й швидкісний інтернет дозволяють сільським медикам постійно бути на зв'язку з пацієнтами. Так, лікар може дистанційно не тільки вислухати пацієнта, а й подивитися у відеорежимі, як проявляються симптоми та проконсультувати його і сказати, що треба робити далі.
А враховуючи, що оператори інвестують саме у 4G, його покриття буде більшим, ніж у 3G. І якщо у вас в населеному пункті все ще немає швидкісного інтернету, то коли він з’явиться – це буде 4G. Щоб підготуватися до цього вам варто перевірити чи підтримує смартфон та SIM-картка новий формат. Якщо ви абонент Київстар, то це можна зробити завдяки коротким кодам: *245*5# для смартфона; *245*4# для SIM-карти.
А що там з 5G?
Тут мобільні оператори рекомендують не поспішати. Адже зараз середня швидкість 4G, наприклад, в мережі Київстар понад 30 Мбіт/с. Цього достатньо для більшості випадків використання мобільного інтернету. Навіть коли мова йде про VR або онлайн геймінг.
Також зараз лише у дуже невеликої кількості людей в Україні є смартфони з підтримкою 5G. У мережі найбільшого оператора їх лише 15 тисяч серед майже 26 млн абонентів, тобто 0,05%. Для порівняння, під час запуску 4G у 2018 році 23% абонентів Київстар вже мали 4G-смартфони.
У оператора прогнозують, що у лише 2023-2024 роках кількості девайсів з 5G буде достатньо для комерційного запуску нової технології. А зараз треба зосередитися на розвитку мереж 4G, зважаючи на ще великий та невикористаний потенціал цієї технології.