Супутниковий інтернет Ілона Маска буде передавати дані зі швидкістю світла

Ілон Маск (Elon Musk) зробив гучну заяву в Twitter, яке безумовно додасть популярності системі супутникового інтернету Starlink, розгортає його компанією SpaceX. Виявляється, скоро SpaceX почне запускати нові супутники – з лазерами, і це принциповий момент. Лазер забезпечить передачу інформації від супутника до супутника зі швидкістю, яка буде на 40% вищою за швидкість передачі даних в сучасному оптоволокні. Заведено думати, що в оптоволокні дані передаються зі швидкістю світла, але в реальності ця умовна швидкість світла відрізняється від реальної, з якої світло поширюється в вакуумі.

У першому випадку робиться поправка на показник заломлення, який становить приблизно 1,44-1,46. Тому в оптичному кабелі швидкість передачі даних складає приблизно 208 189 206 м/с. Якщо ж мова йде про те, що швидкість в міжсупутникових з’єднаннях Starlink буде на 40% вище, то вона складе приблизно 291 464 888 м/с, а це вже приблизно 97% швидкості світла у вакуумі (299 792 458 м/с). Округлити, і вийде, що супутники системи Starlink обмінюватимуться даними між собою зі швидкістю світла.

Що це дає? Застосування такого швидкого лазерного каналу обміну даних скоротить час, що витрачається супутниками на зв’язок з наземними станціями, а також збільшить зону покриття, оскільки дані передаватимуться через континенти, які не повертаючись на землю. Своєю чергою SpaceX зможе якщо не повністю, то хоча б частково відмовитися від наземних станцій.

xua_klyu/vDU8VgI7g.png

Міжсупутникових зв’язок вже згадувалася SpaceX в характеристиці літальних апаратів другого покоління поряд з іншими поліпшеннями. Очікується, що компанія запустить приблизно 30 000 таких супутників, а ті, що вже розміщені на орбіті, отримають ряд оновлень.