На впровадження на Місяці мобільного зв’язку 4G виділено 14 мільйонів доларів

У минулому році американське космічне агентство NASA заявило, що планує створити на Місяці мобільний зв’язок на основі технології 4G. Проект буде реалізований в ході здійснення місячної програми і запуску пілотованого апарату на супутник в 2024 році. Більш того, на проект уже виділили кошти в розмірі 14 мільйонів доларів США.

Систему планують розгорнути до 2028 року. За задумом NASA вона зможе забезпечити безперебійним зв’язком космічні апарати, місячні модулі та іншу техніку. Варто відзначити, що американці вже давно виношують плани по створенню на Місяці повноцінної бази, де будуть працювати вчені. В таких умовах зв’язок 4G стане життєво необхідним.

Астрономи проти 4G

Все б нічого, але проти створення мобільного зв’язку виступають провідні астрономи світу. Вчені вважають, що 4G буде чинити негативний вплив на радіотелескопи і всю радіоастрономію в цілому.

Варто відзначити, що радіотелескопи дійсно є дуже чутливими. На роботу систем можуть впливати будь-які перешкоди, які створює сучасне обладнання, супутники та інша техніка. Щоб це зрозуміти, для прикладу можна навести британський радіотелескоп «Ловелла», який легко може засікти звичайний телефонний дзвінок з Марса або іншої планети в Сонячній системі.

Звичайно, подібна чутливість є не тільки на цьому радіотелескопі, але і в інших системах. Наприклад, в 2015 році астрономи в Австралії змогли засікти дивний сигнал з космосу. Однак в процесі його вивчення вони зрозуміли, що він має земне походження. В результаті виявилося, що джерелом є звичайна мікрохвильова піч.

Саме тому астрономи переживають, що розгортання систем 4G на Місяці буде сильно заважати вивченню космічного простору.

Заважає не тільки 4G

Зараз фахівці NASA працюють з компанією Нокіа, яка і буде займатися розвитком мобільного зв’язку на Місяці. Однак всього в проекті беруть участь більше десятка різних компаній з усього світу. Після польоту керованого апарату на Місяць і висадки астронавтів, почнеться повноцінне освоєння супутника Землі, в тому числі прокладка необхідних комунікацій. Якщо на Місяці дійсно з’явиться постійна база, то вона буде сильно заважати радіоастрономії на Землі.

Разом з цим вченим заважають не тільки мобільний зв’язок, а й численні супутники з угруповання Starlink. Вже сьогодні їх можна побачити неозброєним поглядом з будь-якої точки земної кулі. В майбутньому супутників буде кілька тисяч. Вчені заявляють, що вони будуть сильно заважати не тільки радіотелескопам, а й звичайним оптичним системам.