Інститут економічної аналітики міжнародної компанії WeDoITBM провів опитування на тему «IT-ринок, податки та бухгалтерія: особливості взаємовідносин в Україні». Дослідження проводилося з метою вивчення думок представників топ-менеджменту ІТ компаній, що працюють на вітчизняному ринку, як вони бачать найоптимальніші варіанти побудови системи бухгалтерії, які режими оподаткування обирають на практиці.
Згідно опитуванню, переважна кількість (понад 80%) задіяних у опитуванні топ-менеджерів IT – компаній висловили в різній мірі позиції, що нинішня система оподаткування в Україні для IT-бізнесу доволі сприятлива для невеликих та середніх IT-компаній у порівнянні із іншими податковими юрисдикціями в Європі.
Зазначається, що через доволі високу швидкість найму розробників та можливість роботи із ними через систему ФОПів – значно менша складність податкового та кадрового обліку та вартість бухгалтерського обслуговування. Але у системі ФОПів для IT бізнесу є й «інший бік медалі»: структурованій у такий спосіб компанії дуже часто важко залучати серйозні іноземні інвестиції.
«Щодо способів оптимізації трудових взаємовідносин, які використовують IT – компанії, очікувано більше половини опитаних — укладає договори із програмістами як з ФОПами (майже 65%).На другому місті по застосуванню — працевлаштування в штат частини ключових співробітників, а з іншими — співпраця як з ФОПами (25%). На третьому — аутстаффінг персоналу (вивід зі штату компанії працівників та оформлення їх в штаті спеціалізованої компанії-аутстаффері) – 5%. І лише представники двох іноземних компаній, які брали участь у дослідженні, сказали, що працевлаштовують в штат всіх програмістів», — повідомляють аналітики.
Щодо побудови взаємодії із бухгалтерією, більша половина IT – фірми віддає перевагу бухгалтеру в штаті\на півставки або створенню власного бухгалтерського відділу. Натомість 40 % учасників дослідження каже про те, що користуються послугами бухгалтерських фірм на аутсорсі. При чому деякі відмічають, що почали користуватися послугами бухгалтерського аутсорсу останні 1,5-2 роки.
Як показує дослідження, серед найбільш затребуваних послуг у бухгалтерського аутсорсу для IT-фірм є такі: складання та здача бухзвітності , послуги кадрового діловодства, складання звітності по найманим працівникам, нарахування заробітної плати, ведення ФОПів.
«Цікавими є стимулюючі та стримуючи фактори для переведення бухгалтерії на аутсорс. Серед переваг, опитані назвали звичайно економію коштів, адже штатна бухгалтерія передбачає офіційне працевлаштування, а тому зарплати, податки, робоче місце, бухгалтерське ПО для кожного бухгалтера», — підкреслюють аналітики.
Також важлива оперативність та безперервність обслуговування (натомість якщо компанія має 1 бухгалтера – можливі затримки на відпустки, лікарняні, відгули тощо). Додатковими перевагами називали — матеріальну відповідальність аутсорсової бухгалтерської компанії (страхування відповідальності) та використання легального бухгалтерського софту, що дає більше гарантій безпеки. Натомість ті, хто має штатного бухгалтера, основний стримуючий фактор від співпраці з бухгалтерами на аутсорсі назвали побоювання через низький рівень конфіденційності та відсутність індивідуального підходу. Хоча й погодилися із твердженням, що все залежить від професійності аутсорсової фірми та її масштабів.
Дослідження проводилося методом фокус-групових дискусій та глибинних інтерв’ю. Вибірка дослідження: до участі запрошувалися представники топ-менеджменту IT-компаній з українським та іноземних капіталом, що офіційно працюють на ринку України не менше року, розташовані в Києві,Львові,Вінниці,Харкові та Дніпрі. Період проведення дослідження – жовтень 2021 року.