Федеральні правоохоронні органи заарештували та висунули звинувачення двом росіянам у кримінальному порушенні авторських прав через їх нібито причетність до піратської електронної книги Z-Library. Z-Library, яка існує з 2009 року, називала себе «найбільшою бібліотекою електронних книг у світі» до того, як уряд США закрив сайт на початку цього місяця.
За даними Міністерства юстиції , згадану пару, Антона Напольського та Валерію Єрмакову, заарештували в Аргентині на запит уряду США 3 листопада. Крім кримінального порушення авторських прав, їм також висунули звинувачення у відмиванні грошей і шахрайстві. Уряд США закрив і конфіскував домени, пов’язані з Z-Library, під час їх арешту, але, як зазначає Ars Technica , деякі користувачі все ще можуть отримати доступ до сайту в темній мережі.
«Стверджується, що підсудні керували веб-сайтом протягом понад десять років, основною метою якого було надання викраденої інтелектуальної власності, що порушує закони про авторські права», — заявив у заяві Майкл Дрісколл, помічник директора ФБР. «Крадіжки інтелектуальної власності позбавляють своїх жертв як винахідливості, так і важко заробленого прибутку».
Z-Library містить понад 11 мільйонів піратських назв електронних книг і наукових робіт, які користувачі можуть завантажити та прочитати безкоштовно. Протягом багатьох років сайт став ресурсом для студентів, які не могли дозволити собі купувати дорогі підручники для коледжу. Новина про його припинення облетіла соціальні мережі на початку цього місяця, а звіт Slate підкреслив його вплив на студентів коледжу та інших, хто не може дозволити собі отримати доступ до навчальних матеріалів.
Як зазначає Vice , арешт Напольського та Єрмакової відбувся незабаром після того, як 7 жовтня Гільдія авторів, організація письменників, яка виступає за захист авторських прав, подала скаргу до офісу торгового представника США. У скарзі йдеться про зростаючу тенденцію користувачів TikTok, які рекламують Z-Library як спосіб безкоштовного отримання книг, і зазначається, що хештег «zlibrary» має понад 19 мільйонів переглядів на платформі. У ньому також згадується ще одна піратська бібліотека електронних книг, Libgen, стверджуючи, що обидва сайти мають «неоцінений і справді руйнівний» вплив на письменницьку спільноту.