Чому Starlink не працює в Україні, хоча він нам потрібен. Пояснює експерт з аерокосмічних питань

Ввечері у вівторок, 18 січня, з космодрому на мисі Канаверал у США стартувала ракета Falcon 9 із черговою партією супутників Starlink. Це 37 запуск, який вивів на орбіту ще 49 космічних апаратів. Загалом у сузір'ї Starlink заплановано близько 42 000 супутників.

Що таке Starlink?

Глобальна супутникова система Starlink – проєкт компанії SpaceX Ілона Маска. Його розробку розпочали у 2015 році, тестові прототипи запустили у лютому 2018 року, а перша група з 60 супутників-прототипів була запущена у травні 2019 року. Сумарний обсяг капіталовкладень у проєкт супутникового інтернету Starlink може дійти загалом до $20-30 млрд. Загалом планується запустити 42 000 супутників.

Супутники Starlink – це плоска панель вагою близько 295 кг, оснащена електростатичними двигунами, що працюють на криптоні. Вони можуть піднімати орбіту, маневрувати у космосі та сходити з орбіти. Зараз уже понад 140 супутників Starlink зійшли з орбіти.

На кожному супутнику встановлена одна сонячна батарея, чотири фазовані антенні решітки та датчики орієнтації за зірками. Starlink використовує систему стеження за космічним сміттям Міноборони США, щоби виконувати маневри для уникнення зіткнення з власне космічним сміттям та іншими супутниками та станціями.

xua_klyu/H4BPhr17R.jpeg

Starlink стали одними з найяскравіших об'єктів у нічному небі – їхні ряди доповнили список "космічних пам'яток". Цим же вони викликали занепокоєння у астрономів – ті побоюються, що Starlink завадить спостереженням нічного неба. У відповідь Starlink повідомила про плани зробити наступні партії супутників з чорною основою, щоби зменшити негативний ефект на астрономічні спостереження. Але партія супутників, запущена після повідомлення в листопаді 2019 року, не була оснащена такими.

Як користуватися Starlink?

На відміну від інших супутникових систем – Iridium, Orbcomm, Globalstar – для користування інтернетом від Starlink потрібні спеціальний пристрій від самої компанії, а не стандартизовані супутникові телефони та антени. Це термінал, монтажний штатив та маршрутизатор. SpaceX продає комплект за $499, а вартість місячного абонементу складає $99. Термінал має бути встановлений у місці, звідки супутники Starlink видно безпосередньо.

Відкрите тестування інтернету StarLink розпочалося 27 жовтня 2020 року в США та Канаді. Під час тестування середня швидкість завантаження досягла 80 Мбіт/с, а швидкість завантаження – 13,8 Мбіт/с. Водночас основні конкуренти Starlink у США, провайдери Viasat та HugesNet, надають інтернет зі швидкістю скачування не більше 25 Мбіт/с та швидкістю завантаження 3 Мбіт/с. Пізніше один із користувачів розповів про роботу Starlink за температури -11 градусів за Цельсієм – середня швидкість завантаження досягала 175 Мбіт/с, а в менш холодну погоду опускалася до 150-160 Мбіт/с.

На травень 2021 року SpaceX отримала понад 500 000 замовлень на підключення супутникового інтернету Starlink.

Наразі бета-тестування Starlink проводиться у 25 країнах та регіонах, супутниковим інтернетом користуються 145 000 людей. Це мешканці США, Канади, Великої Британії, Німеччини, Австралії та Нової Зеландії, Австрії, Чилі, Мексики, Польщі та інших європейських країн. України з-поміж них немає.

Чому в Україні немає Starlink?

Вартість комплекту підключення Starlink дорівнює середній зарплаті в Україні, а місячна абонплата приблизно вдесятеро перевищує плату за домашній інтернет у нашій країні.

однією з причин того, чому Starlink не заходить в Україну, Андрій Колесник, колишній позаштатний радник голови Державної космічної агенції та незалежний експерт з аерокосмічних питань, називає надто високу ціну за обладнання та абонентське обслуговування. За його словами, ця послуга по кишені не такій великій частині населення, попит на неї буде, але масштаби його – мізерні.

Експерт вважає, що кількості людей, які готові сплатити в Україні вартість Starlink, замало, щоби цей сервіс зайшов до нашої країни. На думку Колесника, якщо сервіс вийде на повну потужність, з'явиться знижка для абонентів, але це може статися щонайменше за кілька років. Також, як вважає ексрадник голови Держкосмосу, ця технологія є актуальною для важкодоступних чи віддалених від цивілізації місць, а в Україні їх не так багато. Це, наприклад, Карпати.

Робота Starlink в Україні була б актуальною у разі російського наступу та можливих проблем з доступом до інтернету. Росія, стверджує Колесник, серйозно стурбована Starlink через її стійкість до зовнішнього впливу. Це важливий чинник, щоби платоспроможні клієнти, які мають можливість купити термінал, шукали спосіб зробити це. "Але поки що це неможливо через небажання власника, Ілона Маска, займатися реєстрацією Starlink в Україні. Зокрема для отримання та підтвердження потрібного для експлуатації спектра радіочастот", – каже Андрій Колесник.

Сусідні та близькі до України країни – Словаччина, Чехія, Польща, Литва – вже тестують Starlink. У березні 2021 року "Суспільне" писало про те, що Мінцифра пропонує SpaceX зробити Україну пілотним майданчиком для запуску Starlink, щоби вона стала третьою або четвертою країною в Європі з покриттям Starlink. На початку 2022 року в Європі вже 19 країн із доступом до Starlink, але України серед них досі немає.