Новости19 окт.

Чому Ілон Маск хотів скоротити фінансування Starlink в Україні

Експерт Павло Вернівський пояснив, чому корпорація Ілона Маска SpaceX заявила, що більше не в змозі самостійно фінансувати доступ України до Інтернету Starlink та запропонувала Пентагону взяти на себе витрати на Starlink для українського уряду та армії.

Ніхто чітко не знає справжніх мотивів Маска. Тому спробую висунути власну версію.

  1. Головне і можна сказати єдине джерело доходів в космосі це створення інфраструктури для зв’язку – супутники.
  2. Основним недоліком будь-якого інфраструктурного бізнесу є високі початкові затрати (капітальні інвестиціі) та невеликі доходи. І довгий термін окупності.
  3. Саме через це колись збанкрутував схожий проект Мотороли – Iridium, який завдяки супутникам робив можливим мобільний зв’язок в будь-якій точці планети.
  4. Головними причинами банкрутства Ірідіума були високі початкові затрати на закупівлю і запуск супутників. І оскільки сама послуга була достатньо дорогою, то програвала в ціновій конкуренції більш дешевому стільниковому зв’язку. Тому її використовували тільки в тих місцях, де його не було. І через низькі доходи компанія була нездатна обслуговувати борги, через що і збанкротувала.
  5. В 2000 компанія Моторола планувала вивести всі супутники з орбіти і про що оголосила публічно.  В ситуацію втрутився уряд США і згідно з домовленностей було створено нову компанію, яка за безцінь скупила активи банкрута. І також отримала контракти від держави. Відтоді проблем у компаніі більше не було. Згодом використання зв’язку Ірідіум було помічено у всіх ключових військових операціях США: Ірак, Афганістан.
  6. Ситуація довкола Старлінку абсолютно ідентична. Така ж сама висока вартість початкових витрат. Зараз таких малих супутників аж 3 тис і планується вивести ще 9 тис. Загальний же потенціал розширення складає 42 тис супутників!!А це без перебільшень десятки мільярдів доларів! Сама послуга  теж дорога. І набагато дешевше використовувати провідний Інтернет. Тому використання послуги теж обмежене тільки там де нема іншого інтернету. Сам Маск в лютому цього року підтвердив, що в нього лише 250 тис користувачів і доходи становлять 25 млн щомісяця. Тобто зараз Маск вкладає мільярди долларів в створення мережі супутників і його зовсім не хвилює питання поточних низьких доходів.
  7. А тепер саме цікаве. Кому в першу чергу цікавий доступ до швидкого інтернету в досить специфічних місцях? Існує цілком логічне пояснення. Вважається, особливо часто про це кажуть китайці, що Старлінк це гігантський військовий мегапроект, який дозволить саме військовим отримати зв’язок в будь-якій точці планети, а значить суттєву перевагу перед ворогом. Думаю, досвід використання Старлінків в Україні це лише підтверджує. І основним замовником цього проекту є Пентагон.

Павло Вернівський:

Можу припустити, що вся ця історія з постачанням Старлінків в Україну це не просто благодійність. Скоріш за все це домовленість між Пентагоном і Маском. А весь оцей перформанс Маска може бути чітко спланованою виставою, щоб Пентагон переглянув умови співпраці. І схоже, що це йому вдалось, якщо він так швидко передумав.